Het bedrijf wordt gefinancierd door vier impactinvesteerders, die – op termijn – hun zeggenschap over de bedrijfskoers opgeven. Toch ging Jasper Snoek, directeur van Fair Capital Partners, akkoord. “Bij impactinvesteerders ligt de nadruk niet op het maximaliseren van de winst, maar van de impact. Geld moet een missie hebben met een eerlijk financieel rendement.”
Volgens Koren kan het voor impact investeerders ook gunstig zijn om hun zeggenschap op te geven. “Financiering blijft meestal niet beperkt tot één investeringsronde. Een relatief kleine impactinvesteerder kan overvleugeld raken door een grotere investeerder. Door bij de oprichting voor steward ownership te kiezen en afstand te doen van stemrecht, voorkom je ook dat andere investeerders later stemrecht krijgen en de koers gaan bepalen.”
Een bedrijf wordt ‘van zichzelf’
Een ander voorbeeld van rentmeestereigenaarschap is BuurtzorgT, een snel groeiende organisatie voor geestelijke gezondheidszorg. Mensen met ingewikkelde psychiatrische problemen worden aan huis en zonder wachttijden behandeld door een team van zorgverleners. Teams werken zonder manager en hoeven veel minder bureaucratische procedures te doorlopen.
Oprichters Nico Moleman en Jos de Blok hadden geld nodig om de groei te bekostigen. “In de ggz worden behandelingen pas achteraf vergoed, zodat je ze moet voorfinancieren. Om te voorkomen dat investeerders het bedrijf naar hun hand kunnen zetten, hebben voor steward ownership gekozen.”
Ook vonden de mannen het belangrijk dat de autonomie en het zelfbestuur van de organisatie werden weerspiegeld in de eigendomsconstructie. Op termijn gaat BuurtzorgT de aandelen terugkopen van investeerder Purpose Evergreen Capital. Het bedrijf wordt dan ‘van zichzelf’.
Beschermen van de missie
Een voordeel van rentmeestereigenaarschap is dat de winst grotendeels terugvloeit in het bedrijf. Uit Deens onderzoek blijkt dat ondernemingen met deze eigendomsconstructie een grotere overlevingskans op de lange termijn hebben dan die met een ‘klassiek’ bedrijfsmodel. Ook betalen ze hogere lonen en hebben ze een lagere doorloopsnelheid van personeel.